Robotik Cerrahi Avantajları Nelerdir?

Robotik Cerrahi Avantajları Nelerdir?

Da Vinci robotik cerrahi avantajları sayılmayacak kadar fazladır. Normal cerrahi işlemlere göre sahip olduğu özellikleri ile günümüzün gözde yöntemleri arasındadır. Ameliyat olacak kişiler tarafından tercih edilmesinde etkili olan unsur bu yüzden fazladır. İlk defa robotik cerrahi ile karşılaşan bireyler ise avantajları hakkında araştırmalar yapmaktadır.

Robotik cerrahi bölümü yerel ve global olarak uygulanmaya devam etmektedir. Farklı uzmanlık alanlarında değişik sorunlar için uygulanmaktadır. İlerleyen günlerde giderek genişleyen bir kullanım alanına sahip olması da bekleniyor. Robotik cerrahi yapan devlet hastaneleri ve özel hastaneler Türkiye’de aktif olarak çalışmaktadır.

Robotik cerrahi dezavantajları ve avantajları hakkında bilgi sahibi olmak, uygulama öncesi gereklidir. Sahip olunacak robotik cerrahi avantajları sayesinde cerrahi müdahale konusunda daha rahat karar verilecektir. Elbette kişisel araştırmalar kadar uzman görüşü de alınmalıdır. Uzman tarafından yapılan incelemeler sonrası uygunluk da tespit edilecektir.

Robotik Cerrahi Avantajları

Da Vinci cerrahi avantajları hastalar için cerrahi işlemler seçilmeden önce tek tek sunulmaktadır. Hastanın doğru kararı kendi sorumluluğunda alması gerekir. Ancak bir gerçek vardır ki robotik cerrahi uygulamaları günümüzde açık ameliyatlara göre büyük avantaja sahiptir.

1- Daha Küçük Kesikler Oluşturulur

Cerrahi müdahalelerde hastanın hikayesine göre açık ameliyatlar tercih edilebilmektedir. Robotik cerrahi yöntemi uygun olmasına rağmen açık ameliyat ya da laparoskopik ameliyat tercih edildiğinde daha büyük kesiler açılmaktadır.

Robotik cerrahi avantajları arasında daha küçük kesiler oluşturulması vardır. Her ne kadar laparoskopik ameliyatlarda da küçük kesiler açılsa da robotik cerrahi de üstün avantajlar bulunmaktadır. Daha küçük kesikler oluşturulması daha az dikişe sebep olmaktadır.

Daha az dikiş atılması estetik açıdan ameliyat alanına göre önem kazanmaktadır. Özellikle göz önünde bulunan alanlarda yüksek dikiş sayısı sorun yaratacaktır. Bununla birlikte kapalı, görünmeyen bir alan olsa da dikişlerin az olması iyileşme sürecinde etkili olmaktadır.

2- Normal Yaşama Daha Çabuk Dönülür

Yapılan ameliyatlar sonraki hastalar kısa sürede günlük yaşantısına dönmek ister. Fakat her cerrahi operasyonda aynı sürede hayata dönebilmek mümkün değildir. Özellikle açık ameliyatlarda yatış süresi fazladır. Çünkü ameliyat alanı çabuk toparlanmayacaktır. Robotik cerrahi avantajları arasında normal hayata kısa sürede dönmek bulunur.

Robotik cerrahi işleminde vücudun travma yaratacak kadar kesi ya da işlem yapılmamaktadır. Robotik kollar sayesinde çok küçük bir çalışma alanında işlem yapıldığından ameliyat sonrası kısa sürede toparlanabilirsiniz. Böylece iş ya da özel hayatınıza beklediğinizden daha çabuk dönebilirsiniz.

3- Enfeksiyon Kapma Olasılığı Düşüktür

Hastaların ameliyat konusunda en büyük kaygılarından birisi de ameliyat sırasında ve sonrasında enfeksiyon kapma olasılığıdır. Enfeksiyon kapmak ameliyat bölgesinin daha geç iyileşmesine sebep olur. İyileşme süresini uzattığı gibi aynı zamanda farklı acı ve ağrı da çıkarmaktadır.

Halbuki robotik cerrahi avantajları arasında enfeksiyon riskinin çok düşük olması bulunur. Küçük çaplı kesikler açılmasından dolayı enfeksiyon kapma olasılığı da bu yönlü düşecektir. Ameliyat sırasında ya da sonrasında enfeksiyon kapma ihtimaliniz yok denecek kadar azdır. Bu yüzden operasyonlarınızda Da Vinci robotik cerrahi tercih edebilirsiniz.

4- Ameliyat Daha Net Görüntüyle Gerçekleşir

Robotik cerrahinin gerçekleştirildiği sırada özel robotlar kullanılmaktadır. Cilt altına robotik kollarla birlikte kamera da sokulmaktadır. Bu kamera yüksek çözünürlük sahibidir. Yüksek çözünürlük dolasıyla ameliyat bölgesi, insan gözüne göre daha ayrıntılı görüntü almaktadır. Aynı zamanda robotik cerrahi avantajları arasında bu kameraların yüksek dereceyle ters bölgelere dönebilmesi bulunur.

5- Cerrahi Kontrolü Daha Fazladır

Ortopedi robotik cerrahi başta olmak üzere farklı alanlarda yapılan robotik ameliyatlar esnasında kontrol daha fazladır. Robotik kolların herhangi bir şekilde titremesi, kontrolsüz oynaması imkânsızdır. İnsandan kaynaklanan hata oranı böylece giderek düşecektir. Kontrol tamamen robotik kollarla cerrah tarafından tam şekilde sağlanacaktır.

6- Damar ve Sinir Sistemi Zarar Görmez

Açık ameliyatlar eğer kritik noktalarda yapılıyorsa çevresinde bulunan damar ve sinir sisteminin zarar görme olasılığı mevcuttur. Bu yüzden oldukça küçük çaplı ameliyat yapmak gerekir. Robotik cerrahi avantajları arasında damar ve sinir sisteminin korunması vardır. Robotik kollar çok küçük alanlarda dikkatli kullanıldığından sinir sistemi zarar görmeyecektir.

8- Robotik Cerrahi Ameliyat Ücreti Robotik Cerrahi Avantajı mı?

Hastaların cerrahi yöntem seçerken cerrahi yöntem fiyatları araştırdığı görülür. Bu oldukça doğal bir durumdur. Robotik cerrahi avantajları arasında ameliyat ücretinin bulunduğunu söylemek pek de doğru olmayacaktır. Genellikle yüksek teknoloji ile yapılan bir ameliyat olmasından dolayı fiyatları diğer yöntemlere göre daha yüksek olabilmektedir.

ROBOTİK JİNEKOLOG

İletişime Geçin