Robotik Rahim Kanseri Tedavisi

Robotik Rahim Kanseri Tedavisi


Rahim kanseri kadınlarda en çok rastlananlardan birisidir ve robotik rahim kanseri tedavisi bu kanserin giderilmesi için kullanılır. Rahim kanseri, kadın hastalıkları arasında sık karşılaşılan durumlardan birisidir. Ancak geliştirilen kanser tedavileri sayesinde ölüm oranları giderek düşer. Bunda teknoloji ve tıp bilgilerinin gelişmesi etkilidir.

Robotik cerrahi dünya genelinde çok yaygın konumdayken ülkemizde yeni yeni gelişme göstermektedir. Özellikle jinekolojik ameliyatlarda sık bir şekilde uygulanıyor. Genelde jinekolojik ameliyatların zorlu olmasından ötürü robotik cerrahinin kolaylığı tercih edilmektedir.


Rahim Kanseri Ölümcül müdür?


Kanser konusunda net bir sonuç elde edilememiş gibi görünse de her kanserin olumsuz bir sonuçla gerçekleşmesinden bahsedilemez. Kanserin ölümcül olduğu düşüncesi oldukça yanlıştır. Kanserin, belirli yöntemlerle tedavi edilmeye çalıştığı biliniyor. Kemoterapi sık uygulanan yöntemlerin başında yer alır. Bununla birlikte robotik rahim kanseri tedavisi de yapılabilir.

Eğer kanserli hücrelerin yayılımı engellenemiyorsa, ameliyat ile kanserli bölgenin alınması gerekir. Aksi takdirde kanserin giderek yayılması muhtemeldir. Yayılma ve ölümcül riskini ortadan kaldırmak adına uygun evrede bulunduğu takdirde robotik cerrahi yapılabilir.


Rahim Kanseri Türleri Hangileri?


Rahim kanseri tek bir türden oluşmamaktadır. Rahmin tamamında oluşan kanser olabildiği gibi rahim ağzı kanseri de çok sık görülmektedir. Kanserin türü ne olduğu fark etmeksizin robotik cerrahi müdahalesi rahatlıkla gerçekleşebilir. Robotik rahim kanseri tedavisi bu açıdan geniş bir alana uygulama için uygun olacaktır.


Robotik Rahim Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır?


Kanser tedavisi uzman ve hasta kararından sonra belirli aşamalarla gerçekleşir. Eğer hastanın kanserden kurtulması adına cerrahi karar verildiyse bu cerrahi yöntem uygun şekillerde yapılır. Robotik rahim kanseri ameliyatı için klasik robotik yöntemlerle ameliyatın yapılması sağlanır.

Robotik cerrahi, teknolojinin son gelişmişlik göstergesi olarak karşımıza çıkıyor. Robotik cerrahide robotik kolların yönlendirilmesi ile kapalı ameliyat gerçekleştirilir. Kapalı ameliyat sayesinde gerçekleştirilen cerrahi operasyon genel anlamda avantaj sağlar. Robotik rahim kanseri tedavisi ile ameliyat sonrası kolaylık elde edebilirsiniz.


Rahim Kanseri Ameliyatı Kaç Saat Sürer?


Cerrahi yöntem farklılık gösterse de ameliyatın süresi kapsamında net bir bilgi vermek oldukça zordur. Hastanın yaşı, durumu ya da kanserin durumuna göre ameliyat süresi değişiklik gösterir. Doktorunuz tarafından yapılacak ameliyat kapsamında sizlere ayrıntılı bilgi verilmektedir.


Robotik Cerrahi Rahim Kanseri Ameliyatı Neden Tercih Edilmeli?


Robotik rahim kanseri tedavisi tercih etmenizde etkili olacak etmen sayısı oldukça fazladır. Açık ameliyat geleneksel olarak en çok tercih edilen yöntem olsa da hem doktor hem de hasta için çok külfetlidir. Külfet sebebi değişik durumlar neticesinde olur.

Geleneksel cerrahi yöntemi sonrasında iyileşme süreci oldukça zordur. İyileşme sürecinin uzaması, hastaya zorluk yaratacaktır. Bununla birlikte laparoskopik cerrahi de bulunur. Bu yöntemde de kapalı ameliyat yapılır. Fakat kapalı ameliyat olmasına rağmen zorlukları mevcuttur.

Burada doktor açısından uygulama zorluğu meydana gelir. Bilek ve elin belirli bir oranda hareket etme durumu söz konusudur. Bu yüzden sınırlı bir uygulama yapılır aynı zamanda uygulama esnasında diğer vücut alanlarına zarar verme olasılıkları mevcuttur. Halbuki robotik rahim kanseri tedavisi için böyle bir şey mümkün değil.

Çünkü robotik cerrahide kullanılan robotik kolların kullanım fonksiyonları fazlaca bulunur. Kolların 180 dereceyi aşan dönüşleri olur. Küçük yapılı ve kullanışlılığı sayesinde ciddi ameliyatlarda bile rahatlıkla hareket sağlar. Bu aşamada robotik cerrahi mümkün olan rahim kanserlerinde tercih edilir.

Robotik rahim kanseri tedavisi için bir diğer avantajda estetik açıdan sağlanır. Ameliyat esnasında oldukça küçük çaplı kesiklerin açılması bireylerin ameliyat sonrası iz kalma durumunu engeller. Her ne kadar ameliyat alanı çok açık bir bölge olmasa da dikiş izleri özellikle geleneksel açık ameliyata göre oldukça azdır.


Rahim Kanseri Ameliyatı Fiyatları Ne Kadar?


Ameliyat fiyatları özel hastanelerde değişik etkenler düşünülerek hesaplanmaktadır. Robotik cerrahi, devlet hastanelerinde geniş bir uygulama alanına sahip değildir. Aksine yok denecek kadar da azdır. Rahim kanseri için uygulanan robotik cerrahilerin kısıtlı alanda yapılması fiyatların belirlenmesinde etkilidir.

Robotik rahim kanseri tedavisi uygulatacaksanız, araştırmalarınızı sürdürmelisiniz. Ancak fiyat sadece belirleyici unsurunuz olmamalı. Uzmanın sahip olduğu bilgi ve alanına dair kendini kanıtlamış olması daha çok dikkat etmeniz gereken alanı temsil eder. Bu noktada Derman Başaran, Türkiye’ye robotik cerrahiyi jinekolojik alanda getirmiş ilk isimler arasında bulunur.

ROBOTİK JİNEKOLOG

İletişime Geçin