Robotik Cerrahi ile Uyguladığım Tedaviler

Robotik Cerrahi ile Uyguladığım Tedaviler

Robotik cerrahi günümüzün en modern ve kullanışlı cerrahi yöntemleri arasında yer alıyor. Hastaların sağlık sorunlarını ortadan kaldırmak adına gerekli olan cerrahi işlemlerin daha pratik yapılmasını sağlamaktadır. Hem doktor hem de hasta açısından çeşitli avantajları bulunmaktadır. Robotik cerrahi avantajları sayesinde giderek yaygınlaşan bir uygulama alanı olduğunu söylemek mümkündür.

Ülkemizde en sık kullanılan uzmanlık alanlarından birisi de Jinekolojidir. Jinekolojik hastalıklara karşı uygulanan robotik cerrahi diğer cerrahi yöntemlere göre daha iyi sonuçlar verebilmektedir. Fakat bu alanda uygulama yapan uzman doktor sayısı oldukça azdır. Derman Başaran, Türkiye’de ilk robotik jinekoloji uygulaması yapan uzman doktorlardan birisidir.

Jinekolojik Hastalıklarda Robotik Cerrahi Uygulamalarım

Günümüzde jinekolojik hastalıkların giderek arttığı bir gerçektir. Kimi durumlarda cerrahi operasyonlar gerektirmeden hastalığın ortadan kaldırılması mümkün olsa da kimi durumlarda cerrahi müdahaleler gerekebilmektedir. Özellikle hastanın ameliyat sonrası hayatına çabuk dönebilmesi, hemen iyileşmesi adına robotik cerrahi uygulaması tercih edilir.

1- Rahim Alınması (Histerektomi)

Kadın hastalıkları arasında en sık karşılaşılan durumların başında rahim sorunları gelmektedir. Özellikle ilerleyen yaşla birlikte ortaya çıkan rahim problemlerinde uygun görüldüğü takdirde rahmin alınması gerekebilir. Psikolojik olarak da oldukça zorlu bir süreç olduğundan en azından cerrahi yöntemlerde kadınlar adına rahat bir uygulama tercih edilmektedir.

Robotik cerrahi diğer adıyla Da Vinci robotik uygulama, Histerektomi ameliyatlarında kullanılabilmektedir. Hastanın rahmi alınırken diğer sinirlere ve yapısal duvarlara zarar vermemek adına titizlikle çalışma imkânını sunar. Bununla birlikte ameliyat sonrası iyileşme süresi de kısaltılmaktadır.

2- Yumurtalık Kisti Ameliyatı

Yumurtalıklar, normal şartlarda kadınsal döngülerin oluşmasında etkili olmaktadır. Fakat kimi zaman yumurtalık dışında ya da iç kısımdaki duvarlarda istenmeyen sıvı birikmeleri meydana gelir. İçi sıvıyla dolu olan bu yapılara kist adı verilir.

Kistlerin boyutları değişkenlik göstermekle birlikte başlangıçta ilaç tedavisi ile giderilmeye çalışılır. Fakat boyutu büyük olan kistlerde cerrahi operasyonlar gerekebilir. Özellikle hastada ağrı ya da farklı şikayetler oluşturduğunda robotik cerrahi ile bu sorun ortadan kalkar. Kist en uygun şartlarda kısa zamanda vücuttan alınır.

3- Myomektomi

Miyomlar, yumurtalık duvarı içinde ya da çevresinde meydana gelen tümör yapılarıdır. İyi huylu olarak bulunurlar. Ancak hastanın hayatını olumsuz etkileyen bazı durumlara sebep olabilmektedir. Bu noktada cerrahi müdahale ihtiyacı ortaya çıkar. Laparoskopik ameliyatlar uygulansa da cerrah için oldukça zorlu olmaktadır.

İyi huylu tümörlerin alınması için en uygun yöntem şüphesiz robotik cerrahi ameliyatları olacaktır. Hem cerrahın çalışma kolaylığı oluşacak hem de hastanın ameliyat sonrası şikayetleri ciddi oranda azalacaktır. Daha iyi yaşam standartlarına sahip olmak adına Myomektomi ameliyatlarında robotik cerrahi yöntemi tercih edilir.

4- Rahim Kanseri Tedavisi

Rahim kanseri ülkemizde en sık görülen kanser türlerinden sadece birisini oluşturmaktadır. Kadınların yakalandığı kanserlerin ise başında yer alıyor. Oluşan kanser bölgesinden dolayı diğer kanser ameliyatlarına göre farklılık gösterecektir. Bu yüzden hastaların olabildiğince en az etkileneceği fakat kanser hücrelerinin de en iyi şekilde temizleneceği yöntemler uygulanmalıdır.

Robotik cerrahi Jinekolojik Onkoloji alanında gün geçtikçe daha çok tercih edilmeye başlandı. Uzmanların ameliyat sonrası gözlemlendiği iyiye dönük dönüşlerin bu konu üzerinde etkisi oldukça fazladır. Derman Başaran, sahip olduğu bilgi ve tecrübeyle oluşmuş kanser hücrelerinin alandan en iyi şekilde alınması konusunda etkili rol oynamaktadır.

5- Rahim Sarkıklığı Tedavisi

Bir ya da birden fazla doğum yapmış kadınların 1/3’ünde görülen sorunlardan birisi rahim sarkıklığıdır. Rahim sarkması, rahmin bulunduğu çevreden vajinaya doğru gelmesi bazı durumlarda dışarıdan bir parça görülmesi olarak karşımıza çıkıyor. Oluşma sebepleri arasında farklı sebepler gösterilebilmektedir.

En sık görülme sebebi birden fazla doğum yapmak olarak söylenebilir. Hamilelik dönemi atlatmış her kadında görülme olasılığı fazladır. Rahmin normalde bulunması gereken alandan aşağıya sarkması hem estetik açıdan hem de sağlık açısından istenen bir durum değildir. Zorunlu olmadığı müddetçe rahim alınmaz ancak müdahalenin şart/kesin olduğu bilinmelidir.

Robotik cerrahi ile rahim sarkması ameliyatları kısa sürede istenen sonuçları elde etmek adına uygulanır. Normal şartlarda vajinadan uygulanan bu yöntem robotik cerrahiyle daha pratik yapılır. Çok küçük kesiler açılarak rahmin olması gereken bölgeye taşınması hedeflenir. Ameliyat sonrası hastanın şikayetleri yüksek oranda ortadan kalkar.

6- Endometriozis Cerrahisi (Çikolata Kisti)

Halk arasında ‘çikolata kisti’ olarak bilinir. Rahmin içini kaplayan endometrium tabakasının rahim içinde değil, dışında büyümesi ile oluşmaktadır. Hastaların genellikle ileri yaşta bu kistle karşı karşıya kaldığı görülür. Ortalama olarak 30-40 yaşlarından sonra tanı koyulsa da genç kadınlarda da görülme olasılığı bulunmaktadır.

Çikolata kistleri, hastanın hayat standartlarını aşağıya çeken bir durumdur. Oluşması ile birlikte özellikle adet dönemlerinde ciddi ağrılar yaratabilmektedir. Regl öncesi pelvik ağrıların başlaması ve regl dönemi boyunca artarak devam ettiği görülür. Bununla birlikte adet döneminde karın ağrısı dışında bel ağrısına da sebep olur. Aşırı kanama diğer belirtileri arasındadır.

Çikolata kisti, doktor tarafından uygun görüldüğü müddetçe cerrahi bir operasyon gerektirir. Oluşturulacak operasyon sayesinde kist vücuttan alınır. Geç fark edilen ya da ileri derecede büyüyen bu kist ileride kısırlığa da yol açabilmektedir. Bu yüzden yapılacak tedavi büyük önem taşımaktadır.

Uzman Doktor Derman Başaran, çikolata kistinin alınması gereken durumlarda robotik cerrahi uygulamasını gerçekleştirmektedir. Rahim dışında meydana gelen bu yapının hassas bir şekilde vücuttan atılması sağlanır. Hastanın şikayetleri robotik cerrahi sayesinde çok yüksek oranda son bulur.

ROBOTİK JİNEKOLOG

İletişime Geçin