Robotik Endometriozis Cerrahisi

Robotik Endometriozis Cerrahisi

Robotik endometriozis cerrahisi kist için uygulanan yöntemi belirtir. Halk arasında en çok çikolata kisti olarak bilinen kistler için cerrahi yöntem olarak kullanılır. Her cerrah tarafından uygulanamayacağı gibi özellikle robotik cerrahi alanında yetkinliği bulunan uzmanlar aracılığıyla yapılmaktadır.

Endometrioma / Çikolata Kisti Nedir?

Çikolata kisti ya da endometrioma, normal şartlarda rahim iç duvarında bulunması gereken dokuların dış alanda bulunmasıdır. Endometrium olarak adlandırılan bu dokuların rahim dışındaki alanda bulunması sonucunda kist tespiti yapılır. Özellikle bu kiste sahip kadınlar tarafından belirli şikayetler gelir. Şikayet sebepleri incelemeler sonucunda kiste çıkar.

Kist oluşumu farklı alanlarda meydana gelebilmektedir. Robotik endometriozis cerrahisi kapsamında hastaların kist oluşum noktası rahim ve çevresini yansıtır. Her yaştan kadında ortaya çıkabilen bu kistlerin üç farklı türü bulunur. Uygun koşullar sağlandığı müddetçe önce cerrahi tedavi dışındaki tedaviler uygulanır.

Çikolata Kisti Nedenleri Nelerdir?

Çikolata kistinin oluşma sebebi net olarak ispatlanmış değildir, üzerinde çalışmalar devam ediyor. Ancak genel olarak sebepleri arasında genetik yatkınlık tartışılmaktadır. Özellikle ailede çikolata kisti bulunuyorsa yakalanma riski daha fazla olabilmektedir.

Çikolata Kisti Belirtileri Nelerdir?

Çikolata kistinin belirtileri arasında farklı durumlardan bahsedebilmek mümkündür. İlk belirtilerinden birisi; adet öncesi ya da sonrası, adet dönemleri arasındaki boşluklarda ciddi ağrı yaşamaktır. Ağrılar hem regl dönemi hem de sonrasında ortaya çıkabilmektedir. Robotik endometriozis cerrahisi ileri düzeyli ağrılarda tercih edilir.

Regl dönemindeki kanamaların fazla olması, idrara çok sık çıkma da aynı zamanda görülen bir diğer durumdur. Kadınların sık şikayetleri arasında bulunmaktadır. Bununla birlikte özellikle cinsel ilişki sırasında ağrı bulunması da gözlemlenir.

Robotik endometriozis cerrahisi tercih edenler arasında en sık görülen bir diğer belirti de kabızlık, ishal ya da şişkinlik bulunur. Özellikle karın bölgesine doğru oluşan şişkinliklerin farklı sebeplerden dolayı açıklanamaması durumu görülür. Doktor kontrolünde yapılan incelemeler sonucunda bulgu varsa çikolata kisti teşhisi koyulur.

Endometriozis En Sık Nerede Görülür?

Çikolata kistinin en çok görüldüğü alanların başında rahim çevresi bulunmaktadır. Ancak nadir olarak karın çevresi ve bağırsaklar da oluşabilecek alanlardandır. Rahim çevresinde görülen kistler için ilk olarak ilaç tedavisine başlanır. İlaç tedavisinin yetersiz kalıp büyük çaplı kistler için robotik endometriozis cerrahisi uygulanır.

Robotik Endometriozis Cerrahisi Nedir?

Çikolata kistine müdahalelerin başında direkt olarak cerrahi yöntemler gelmemektedir. İlk olarak mümkünse ilaç tedavisi tercih edilir. İlaç kullanımına uygun olmayan büyüklükteki kistlerde ise son olarak cerrahi yöntem uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Robotik endometriozis cerrahisi bu alanda uygulanan en güncel yöntemlerin başında yer alır. Robotik cerrahi kapsamında özel üretilmiş robotik kollar sayesinde ameliyat gerçekleştirilir. Kişinin sahip olduğu kist güncel bu cerrahi yöntem ile vücuttan uzaklaştırılır.

Robotik cerrahi uygulamak için hastanın özel bir sebebe ihtiyacı yoktur. Doktor tarafından cerrahi müdahale uygun görüldüğü takdirde yapılabilmektedir. Ancak günümüzde Türkiye sınırları içerisinde robotik cerrahiyi jinekoloji alanında uygulayan uzman cerrah sayısı oldukça azdır. Derman Başaran bu sayılı isimlerin arasında yer alır.

Robotik Cerrahi ile Endometriozis Ameliyatı Avantajları Nelerdir?

Robotik cerrahi ile endometriozis ameliyatı yaptıranların elde edebileceği birkaç avantajdan bahsedebilmek mümkündür.

Kısa Sürede Toparlanma

Ameliyatlardan korkulmasının temel sebebi hastanın ameliyat sonrası direkt hayata dönememesidir. Günlük yaşamın gereklerini yerine getirememek, temel ihtiyaçların bireysel olarak karşılanamaması ameliyatın ciddiyetine göre değişir. Fakat robotik endometriozis cerrahisi için hastaların bir iki gün içinde taburcu edilmesi görülür.

Ameliyat Riskinin Görece Diğer Cerrahi Yöntemlere Göre Az Olması

Her ameliyatın elbette bir risk oranı bulunur. Fakat robotik cerrahi ile yapılacak olan ameliyatın özellikle açık ameliyat ile kıyaslaması yapıldığında risk ihtimali giderek düşmektedir. Uzman cerrah tarafından ameliyat daha kontrollü yapılabildiği için başka yapılara zarar verme olasılığı düşecektir.

Robotik Endometriozis Cerrahisi Estetik Görünüm Sağlar

Ameliyat sonrası oluşan dikiş izlerinin az olması hastalar tarafından istenen bir durumdur. Açık ameliyatlarda özellikle karın bölgesinde dikey olacak şekilde çok sayıda dikiş atılır. Oluşturulan bu dikiş izleri sonrasında kalıcı olabilir. Robotik endometriozis cerrahisi kapsamında açılan kesiler küçük çaplıdır.

Küçük çapa sahip olması daha az sayıda dikiş atılmasını sağlar. Dikişlerin çok az ve küçük olması estetik anlamda da kısa sürede vücudun toparlanmasına sebep olur. Siz de bu tarz bir estetik kaygı taşıyorsanız mutlaka robotik cerrahi yönünde tercihinizi yapmalısınız.

ROBOTİK JİNEKOLOG

İletişime Geçin