Robotik Yumurtalık Kisti Ameliyatı

Robotik Yumurtalık Kisti Ameliyatı


Robotik yumurtalık kisti ameliyatı, robotik cerrahinin gerçekleştiği başlıca ameliyatlardan birisidir. Robotik cerrahinin ülkemizde giderek geliştiği görülmektedir. Başlıca ameliyat alanlarının başında jinekolojik ameliyatlar gelir. Özellikle bu ameliyatların riskinin fazla ve zor olması robotik cerrahi tercihinin giderek artmasına sebep olur.

Yumurtalık kisti, kadın hastalıkları arasında en yoğun karşılaşılan rahatsızlıklar arasındadır. Yumurtalık çevresinde oluşan bu kistler kimi zaman ameliyata neden olur. Ameliyatlık kistlerin alınmasında farklı cerrahi yöntemler kullanılabilir. Açık ameliyat, laparoskopik ve robotik cerrahi seçenekleri mevcuttur.


Yumurtalık Kisti Nedir?


Robotik cerrahi uygulama alanları günümüzde gelişerek devam etmektedir. En sık karşılaşılan noktalardan birisi de prostat ameliyatları olmaktadır. İlk defa karşılaşan bireyler tarafından prostat robotik cerrahi nedir soruları yöneltilmektedir.

Prostat robotik cerrahi alanının uygulandığı bir ameliyattır. Prostat ameliyatları riskli ameliyatlardır ve dikkatli yapılması gerekir. Robotik kollar sayesinde hastanın farklı bezlerine zarar vermeden dar alanda ameliyat yapılır. Böylece çoğu zaman diğer ameliyatlarda ortaya çıkan idrar kaçırma, ağrı gibi şikayetler oluşmaz.


Robotik Yumurtalık Kisti Ameliyatı Nedir?


Robotik cerrahi ya da Da Vinci robotik cerrahi olarak adlandırılır. Cerrahi yöntemlerden birisi olan robotik, yumurtalık kisti için uygulanır. Yumurtalık kistleri için en güncel uygulanan cerrahi operasyonlardır. Bu operasyon kapsamında hasta ve doktorların avantajları oldukça geniştir.

Robotik yumurtalık kisti ameliyatı, diğer ameliyat yöntemlerine göre hastaların durumdan kurtulması için oldukça yeterlidir. Özel üretilmiş teknolojik kollar ile kist ameliyatı yapılır. Böylece ameliyatın daha kolay gerçekleşmesi hedeflenir. Teknolojinin en güncel hali bu ameliyatlardan sağlanır.


Robotik Cerrahi ile Yumurtalık Kisti Nasıl Çıkarılır?


Yumurtalık kistlerinin, yumurtalıklarla yapışık ya da çok yakın alanda olduğu görülür. Bu tarz ameliyatlarda kistlerin diğer alanlara (özellikle yumurtalık) zarar vermeden vücuttan alındığı görülür. Kistlerin vücuttan alınması ile kişinin yaşamında eskiye dönüş, iyileşme beklenir. Robotik cerrahi bu açıdan sahip olduğu avantajları ile tercih edilir.

Robotik yumurtalık kisti ameliyatı robotik kollarla yapılır ve birbirinden farklı avantajlara sahiptir. Ameliyat esnasında doktorun da kararıyla kesi yapılacak alan belirlenir. Genelde abdominal (karın) kısmında üç ya da dört ufak kesi açılır.

Açılan bu kesilerden robotik kollar ve bir adet yüksek çözünürlüklü kamera ameliyat bölgesine iletilir. Tüm müdahaleler kontrol mekanizmasının olduğu alandan uzman doktor sayesinde gerçekleşir. Yapay zeka değil alanında bilgili ve tecrübeli uzman doktorlar aracılığıyla sağlanır.

Yüksek çözünürlüklü kamera sayesinde kistin durumu ve bulunduğu bölge incelenir. Bununla birlikte robotik yumurtalık kisti ameliyatı, robotik kolların yönlendirilmesi ile yapılır. Kameradan alınan görsel destek ile doktor işlemlerini yapar. Kontrolün fazla olduğu bu ameliyatta sorunsuz bir şekilde kistin vücuttan alınması hedeflenir.


Kist Ameliyatında Yumurtalıklar Alınır mı?


Her kist ameliyatında yumurtalıkların alınması mümkün değildir. Doktor tarafından kistlerin yayılma durumu ve yumurtalıklara etkisi incelenir. Şayet kistlerin yayılımı sağlam bir yumurtalık bırakmadıysa yumurtalıkların da alınması ameliyat esnasında gerçekleşir. Bu durumda kişinin regl dönemleri de son bulur.


Robotik Yumurtalık Kist Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci


Robotik yumurtalık kist ameliyatı sonrası iyileşme süreci diğer cerrahi yöntemlere göre daha kısadır. Ameliyat esnasında küçük kesilerin açılması bu durumun temel belirleyici unsurudur. Kişinin vücudunda travmatik etkiler oluşmadığı gibi yaraların kısa sürede kapanması da muhtemeldir. Genelde bu tarz cerrahi yöntemde kişi 1 gün sonra taburcu bile edilir.

İyileşme sırasında ya da ameliyat sırasında enfeksiyon riski de oldukça azdır. Ameliyat sırasında robotik kol kullanımı enfeksiyon riskini en aza düşürür. Ameliyat sonrası hastanın kontrol durumuna göre de enfeksiyon oluşması düşüktür. Bu da iyileşme sürecinde olumsuz durumların meydana gelmesi imkânsıza yakındır.


Robotik Yumurtalık Kisti Ameliyatı Riskli midir?


Uygulanacak robotik yumurtalık kist ameliyatı risksiz demek oldukça yanlış bir tutumdur. Hastaların olacağı herhangi bir ameliyatta riskler mevcuttur. Çok küçük bir ameliyat olsa dahi hayati risk her zaman mevcuttur.

Ancak genel araştırmalar gösteriyor ki robotik yumurtalık kist ameliyatı riskleri diğer ameliyat türlerine göre daha düşüktür. Kistlerin yumurtalıklara yapışık olması çıkarma esnasında yumurtalıkların, bağırsakların zarar görme olasılığı mevcuttur. Fakat robotik kolların kontrolü daha kolay sağlandığından zarar oluşma olasılığı giderek düşmektedir.

Genel olarak robotik yumurtalık kist ameliyatı risk içerir. Fakat doğru bir uzman doktor seçimi ile riskleri giderek azaltabilirsiniz. Ancak tüm uzmanlardan risk konusunda yeterli bilgiyi almalısınız. Tüm bu bilgiler ışığında uzmanınızla birlikte ameliyata karar verebilirsiniz.


Laparoskopik Yumurtalık Ameliyatı mı Yaptırmalı Robotik Yumurtalık Kist Ameliyatı mı?


Laparoskopik ameliyat kapalı ameliyat olarak uygulanır. Yumurtalık kisti ameliyatları için sık sık tercih edilir. Fakat bu ameliyatın uygulanması sırasında doktor elinin kontrol kapasitesi sınırlı olduğu için uzmanların zorlandığı bilinir. Halbuki robotik cerrahi ameliyatında robotik kolların 180 derece üstünde dönme kapasitesi bulunur.

Bahsedilen bu durum ameliyatın daha kolay gerçekleşmesini sağlar. Fiziksel bir el kontrolünün daha üstünde olan rahatlık robotik yumurtalık kist ameliyatı yönteminin diğerlerinden daha etkili olacağını ortaya koyar. Bu yüzden daha çok robotik cerrahi ameliyatını tercih etmeniz söylenir.

ROBOTİK JİNEKOLOG

İletişime Geçin