Robotik Cerrahi Nedir?

Robotik Cerrahi Nedir?

Tıp dünyasında sık sık uygulanan robotik cerrahi nedir? Da Vinci robotik cerrahi ne demek? Robotik cerrahi sistemi, cerrahi uygulamalarla Türkiye’de belirli uzman doktorlar tarafından uygulanan bir yöntemdir. Dünya genelinde birçok hastalığa karşı başarılı sonuçlarla bilinmektedir.

Cerrahi yöntemler hastaların daha sağlıklı olması için uygulanan ameliyatlardır. Tıp dünyasının başlangıcından günümüze kadar farklı yöntemlerle ameliyatlar gerçekleşmektedir. Elbette teknolojinin gelişimi de cerrahi yöntemleri etkilemiştir. Robotik cerrahi bir diğer adıyla Da Vinci robotik cerrahi sistemi bunlardan birisidir.

Da Vinci Robotik Cerrahi Nedir?

Da Vinci robotik cerrahi nedir sorusuna verilecek en kısa cevap, teknolojinin tıp dünyasına yansımış ameliyat yöntemi demek doğru olacaktır. Da Vinci robotu ile yapılan ameliyatları oluşturmaktadır. İlk bakıştı laparoskopi ile benzerlik göstermektedir. Ancak ayrıldığı temel noktalar bulunmaktadır.

Robotik cerrahi sistemi doktorun kontrolünde gerçekleşen ameliyatlardır. Fakat bu ameliyat sırasında doktorun kontrolü uzaktan robot elleri yönetmesiyle sağlanmaktadır. Hastanın başında ameliyatlar yapılmaz. Odada ayrı bir bölümde doktor makine başında robotik kollarla ameliyat yapmaktadır.

Doktorun hasta üzerinde yaptığı tüm işlemler Da Vinci robotik kolları ile gerçekleşmektedir. Robotik cerrahi nedir konusunu en genel anlamıyla ancak böyle açıklamak mümkündür. Hastanın cildinde küçük kesikler açılarak organlarına ulaşan robotik eller, doktorun kamera görüntülerini incelemesi ve oturduğu bölümlerde kolları yönlendirmesi ile ameliyat sürmektedir.

Prostat Robotik Cerrahi Nedir?

Robotik cerrahi uygulama alanları günümüzde gelişerek devam etmektedir. En sık karşılaşılan noktalardan birisi de prostat ameliyatları olmaktadır. İlk defa karşılaşan bireyler tarafından prostat robotik cerrahi nedir soruları yöneltilmektedir.

Prostat robotik cerrahi alanının uygulandığı bir ameliyattır. Prostat ameliyatları riskli ameliyatlardır ve dikkatli yapılması gerekir. Robotik kollar sayesinde hastanın farklı bezlerine zarar vermeden dar alanda ameliyat yapılır. Böylece çoğu zaman diğer ameliyatlarda ortaya çıkan idrar kaçırma, ağrı gibi şikayetler oluşmaz.

Robotik Cerrahi Laparoskopi Farkı Nedir?

Laparoskopi yöntemi de kapalı ameliyat yöntemidir. Robotik cerrahi kapsamında da kapalı ameliyat sağlanınca hastaların kafasında robotik cerrahi nedir, laparoskopi ile farkı nedir gibi sorular oluşmaktadır. Her iki yöntemin avantajları yüksek sayıda bulunmaktadır. Ancak ufak bir farkları bulunmaktadır.

Hastanın ameliyat esnasında ufak kesiler açılarak müdahale edilecek bölgenin kamera ile görüntüsünün alınıp büyük ekranlara yansıtılarak ameliyatın gerçekleşmesi laparoskopik ameliyat olmaktadır. Robotik cerrahi ameliyatı esnasında da yüksek çözünürlüklü görüntü elde edilir. Fakat Laparokopik ameliyat sırasında doktor hastanın başındadır.

Robotik cerrahi nedir sorusuna verilen yanıtta da bahsedildiği üzere robotik cerrah sistemi içinde doktor hastanın başında bulunmaz. Odada robotların kontrolünün sağlandığı masa başında kollarla robotları yönlendirmektedir. Temel fark da burada ortaya çıkmaktadır. Doktorun bulunduğu konum cerrahi yöntemleri birbirinden ayırmaktadır.

Robotik Cerrahi Ameliyatı Robot mu Yapar?

Kişiler robotik cerrahi nedir, robotik cerrahi ameliyatını kim yapar konusunda bir karmaşaya sahip olabilmektedir. Öncelikle uyarıda bulunmak gerekiyor. Her ne kadar teknoloji gelişse de ameliyatları doktorsuz yapabilecek bir robot sistemi henüz gelişmedi.

Robotik cerrahi sistemi içinde doktor olmadan robotların herhangi bir anlamı olmamaktadır. Ameliyatı robot yapmaz. Doktor kendine ayrılmış kontrol mekanizması kısmından robotik kolları hareket ettirir. Ameliyatın yapıldığı alanın üç boyutlu görsellerini izler, 520 derece dönen robotik kollarla başarılı bir ameliyatı yine doktor kendisi çıkarır.

Robotik Cerrahi Kimler Tarafından Uygulanır?

Robotik cerrahi ameliyatı dünya genelinde ortalama olarak 20-25 yıldır uygulanırken ülkemizde daha çok yeni bir cerrahi yöntem olmaktadır. Bu yüzden hastalar tarafından çoğu zaman Da Vinci robotik cerrahi nedir gibi sorgulamalar oluşmaktadır.

Alışık olunmayan bu yöntem karşısında hastaların özel oluşturulan bu ameliyatın sınırlı sayıda cerrah tarafından gerçekleştirilebileceğini bilmesi gerekmektedir. Özel eğitimler ve uygulamalar kapsamında gerçekleştiren doktorlar bulunmaktadır. Günümüzde Üroloji, Jinekoloji, Genel Cerrahi, KBB ve Kalp ve Damar bölümü kapsamında ameliyatlar yapılmaktadır.

Her bölümün kendi içerisinde barındırdığı belirli sayıdaki uzman doktoru tarafından robotik cerrahi ameliyatı yapılmaktadır. Ameliyat öncesi hastaya robotik cerrahi nedir, robotik cerrahi avantajları gibi birçok konudan bahsedilerek tercih imkânı verilir. Doktorun uzmanlık durumuna göre hastalar tarafından uygulama için izin verilmektedir.

Doç. Dr. Derman Başaran, robotik cerrahi Jinekoloji alanındaki ilk yansımalarını ortaya koymuştur. Türkiye’de Jinekoloji ile alakalı hastalıklarla ilgilenen başarılı doktor aynı zamanda gerektiği noktalarda robotik cerrahi sistemi uygulamaktadır. Jinekolojik kanserlerin erken tanısı ve cerrahi tedavisi, kolposkopi, Jinekolojik radyoterapi ve kemoterapi gibi ilgilendiği bölümler vardır.

Robotik Cerrahinin Dezavantajları Nelerdir?

Robotik cerrahinin avantajları altında farklı durumlardan söz edebilmek mümkündür. Tıp dünyasında çok yeni bir yöntem olsa da birçok kişi tarafından robotik cerrahi nedir, uygulatmalı mıyım gibi araştırmalar oluşmuştur. Robotik dezavantajları konusunda aynı şeyden bahsedebilmek mümkün değildir.

Oluşturulan Da Vinci robot ameliyatı sırasında oluşabilecek dezavantajlı durum neredeyse yoktur. Her ameliyatta geçerli olan risk durumu elbette bu ameliyat esnasında da mevcuttur. Ancak risk durumu cerrahi yöntemden dolayı değil, hastalık durumuna bağlı olarak ortaya çıkar. Dezavantaj bir yana aksine hastalar ameliyat sonrası çabuk toparlanıp avantajlardan yararlanabilmektedir.

Robotik Cerrahi Fiyatları Ne Kadar?

İlk aşamada robotik cerrahi nedir, Da Vinci robotik sistemi ne demek sorgulaması yapıldıktan sonra hastalar tarafından robotik cerrahi fiyatları merak edilmektedir. Robotik cerrahi fiyatları konusunda net bir bilgi oluşturmak oldukça zordur.

Robotik cerrahi fiyatları konusunda etkili olan birden fazla etken bulunmaktadır. Bu etkenler neticesinde hastaya bir fiyatlandırma belirtilmektedir. Fiyatı oluşturan noktalar:

  • Robotik cerrahinin uygulanacağı alan,
  • Hastanın sağlık durumu,
  • Hastalığın ilerleme derecesi ve ameliyatın zorluğu,
  • Özel hastane ise bulunduğu konum ve marka değeri,
  • Kullanılan ekstra araçlar ve ilaçlar,
  • Hastanın ameliyat sonrası hastanede konaklaması,
  • Ameliyat sonrası bakım ücretleri genel olarak fiyatlandırmayı oluşturmaktadır.

Robotik cerrahi sistemi dahil diğer ameliyatlarda da net bir fiyat bilgisi alabilmek adına mutlaka doktorla görüşmek gerekir. Doktor tarafından güncel ameliyat fiyatları hakkında bilgi almak mümkün olacaktır.

ROBOTİK JİNEKOLOG

İletişime Geçin