Robotik Myomektomi

Robotik Myomektomi


Robotik myomektomi, jinekolojik hastalıklar kapsamında en çok uygulanan ameliyattır. Myomlar genel olarak belirti vermese de zaman içerisinde alınması gerekebilir. Doktor tarafından uygun görüldüğü müddetçe robotik cerrahi uygulaması yapmak gerekecektir. Özellikle hamile kalmayı planlayan kadınlar için sağlanır.


Myomektomi Ameliyatı Neden Yapılır?


Myomlar; rahim içinde, rahim dışında ya da yumurtalık çevresinde oluşan içi dolu yapılardır. Bu oluşumlar iyi huylu tümör olarak kabul edilir. İyi huylu tümörlerin hastanın olumsuz yaşam şartlarını yaşamasına sebep olmaz. Aksine neredeyse belirti dahi vermemektedir.

Genel kontroller sırasında myomlar fark edilir ve uygun görülürse myomektomi ameliyatı uygulanır. Bahsedilen ameliyatın yapılma sebebi histerektomi uygulamasının uygun görülmemesidir. Robotik myomektomi bu yüzden gerçekleşir. Çünkü histerektomi ameliyatında rahim tamamen alınacaktır.

Hasta ileride hamile kalmayı düşünüyorsa histerektomi uygulamak yanlıştır. Rahmi tamamen alınan kadının hamile kalması mümkün olmayacaktır. Ancak tek sebep hamilelik değildir. Kadının kendi tercihine göre de sadece myomektomi uygulanabilir. Bahsedilen bu ameliyatta sadece iyi huylu tümörler alınır, rahmin tamamı alınmaz.


Robotik Myomektomi Kimlere Uygulanır?


Myom şikayeti olan bireyler doktorunda onayı ile myomektomi ameliyatı yaptırabilir. Histerektomi ameliyatının rahmin tamamını almasıyla gerçekleşeceği için birincil tercih robotik myomektomi ameliyatından yana olmaktadır. Genel şikayetlerin tamamı gerçekleştiği durumlarda cerrahi müdahale artık şart olur.

Özellikle menopoza girildikten sonra kadınlarda myomların giderek küçüldüğü bilinir. Bu döneme kadar kişilerin myomlarında büyüme görülür. Oluşan büyümenin bazı zararları olabilir. Bahsedilen bu zararlardan birisi de özellikle regl döneminde görülen yüksek düzeyli kan kaybıdır. Kan kaybından dolayı anemi riski bile oluşabilir.


Robotik Cerrahi ile Yumurtalık Kisti Nasıl Çıkarılır?


Yumurtalık kistlerinin, yumurtalıklarla yapışık ya da çok yakın alanda olduğu görülür. Bu tarz ameliyatlarda kistlerin diğer alanlara (özellikle yumurtalık) zarar vermeden vücuttan alındığı görülür. Kistlerin vücuttan alınması ile kişinin yaşamında eskiye dönüş, iyileşme beklenir. Robotik cerrahi bu açıdan sahip olduğu avantajları ile tercih edilir.

Robotik yumurtalık kisti ameliyatı robotik kollarla yapılır ve birbirinden farklı avantajlara sahiptir. Ameliyat esnasında doktorun da kararıyla kesi yapılacak alan belirlenir. Genelde abdominal (karın) kısmında üç ya da dört ufak kesi açılır.

Açılan bu kesilerden robotik kollar ve bir adet yüksek çözünürlüklü kamera ameliyat bölgesine iletilir. Tüm müdahaleler kontrol mekanizmasının olduğu alandan uzman doktor sayesinde gerçekleşir. Yapay zeka değil alanında bilgili ve tecrübeli uzman doktorlar aracılığıyla sağlanır.

Yüksek çözünürlüklü kamera sayesinde kistin durumu ve bulunduğu bölge incelenir. Bununla birlikte robotik yumurtalık kisti ameliyatı, robotik kolların yönlendirilmesi ile yapılır. Kameradan alınan görsel destek ile doktor işlemlerini yapar. Kontrolün fazla olduğu bu ameliyatta sorunsuz bir şekilde kistin vücuttan alınması hedeflenir.


Robotik Myomektomi Ameliyatı Nasıl Yapılır?


İyi huylu tümörlerin alınmasına karar verildikten sonra hangi cerrahi yönteminin uygulanacağı karar verilir. Robotik myomektomi tercih edilecek ilk seçeneklerden birisidir. Bu ameliyat esnasında teknolojinin gelişmesiyle elde edilmiş robotik kollarla sağlanacaktır. Robotik kollar uzman doktor tarafından yönlendirilerek gerçekleşir.

Robotik cerrahi için hasta vücudunda birkaç cm boyutunda kesikler yaratılır. Bu kesiklerden robotik kollar hastanın vücuduna yerleştirilir. Robotik kolların küçük yapıları sayesinde vücutta travma etkisi yaratmaz. Bununla birlikte kamerası sayesinde kaliteli görüntü elde edilir. Kamera ayrıntılı çekimi sayesinde doktorun yönlendirmesi daha kolay olacaktır.

Doktor ameliyathanede oluşturulan bir alanda robotik myomektomi ameliyatı için kontrol yerine geçer. Burada yer alan kollar ve bilek kontrol mekanizması ile ameliyat gerçekleştirilir. Robotik kollar kendi kendine hareket etmez. Tamamen doktorun yönlendirmesiyle ameliyatın sürmesi planlanır. Bu yüzden herhangi bir doktor tarafından yapılamaz. Robotik cerrahi alanında eğitimi olan cerrahlar yapabilir.


Robotik Cerrahinin Riskleri Bulunur mu?


Robotik cerrahi uygulamalarında belirli riskler elbette bulunur. Ameliyat hangi sebeple yapılırsa yapılsın cerrah ya da hastane tarafından risklere dair belirli bilgilendirmeler verilecektir. Her ameliyatta belirli bir risk oranı olacaktır. Fakat açık ameliyat ya da laparoskopik ameliyata göre riskinin görece daha az olduğu bilinir.


Robotik Myomektomi Ameliyatı Sonrası


Ameliyat süresi her ne kadar iyileşme için önemli olsa da ameliyat sonrasında da dikkat edilmesi gereken birçok unsur bulunur. Robotik myomektomi ameliyatının gerçekleşmesinden sonra uymanız gerekenler cerrahlar tarafından sizlere belirtecektir. Bu kurallara birebir uymalısınız. Böylece ameliyat amaca hizmet edecektir.

Robotik cerrahi ameliyatı sonrası hastanın bir ya da maksimum iki gün içinde taburcu edildiği görülür. Her ne kadar ameliyat hasta için zorlu olmasa da her ameliyatta olduğu gibi hastanın kendini zorlamaması gerekir. Oluşabilecek zorluk ya da kendini zorlama durumunda ameliyat yerinin ağrı yaptığı görülür.

Belirli bir süre robotik myomektomi ameliyatı sonrası dinlenmek gerekir. Bu dinlenme sürecinde beslenme ve diğer konularda dikkatinizi arttırmalısınız. İyileşmeniz böylece hızlanacaktır. Bununla birlikte ekstra ağrı ya da kanama gibi herhangi bir şey ile karşılaşmayacaksınız. Doktorunuzun belirteceği kurallara dikkat ederek yaşamalısınız.


Robotik Cerrahi ile Myomektomi Ameliyatı Avantajları Nelerdir?


Robotik cerrahinin birçok avantajından bahsedebilmek mümkündür. Yalnız bu sadece myomektomi ameliyatı için geçerli değildir. Aksine diğer uygulamalar için de geçerli olacaktır. Avantajlarından ilki hastanın ameliyat sonrası iyileşme süresidir. Oldukça kısa bir sürede toparlanma görülür.

Robotik myomektomi ile aynı zamanda vücutta ameliyat sonrası estetik açıdan bir avantaj elde edersiniz. Dikişlerin az ve kesiklerin küçük çaplı olması bu açıdan size fayda sağlar. Çok geniş alanda ameliyat izi kalmaz. Görünmeyen bölgelerde olsa dahi bu hasta için oldukça önemli bir konudur.

Doktor açısından da robotik cerrahilerin kullanım kolaylığı bulunur. Robotik kollar sayesinde doktorlar normal şartlarda bilek kontrolünü belirli bir alana kadar sağlar. Bu yüzden ameliyat esnasında zorlanmalar oluşabilir. Fakat robotik kolların yüksek oranda hareket mekanizması bulunur. Tüm bunlar göz önüne alındığında myomektomi ameliyatının robotik cerrahi ile yapılması büyük avantajdır.


Robotik Cerrahi ile Myomektomi Ameliyatı Fiyatı Ne Kadar?


Robotik cerrahi yeni gelişmiş cerrahi alan olduğundan uygulama kapsamı çok geniş değildir. Ameliyat türü sebebi gibi ameliyatın yapıldığı şehirler de oldukça kısıtlıdır. Ameliyat ücretleri bu yüzden diğer yöntemlere göre yüksek olabilmektedir. Ancak genel anlamda cerrahi yöntem düşünüldüğünde sağladığı avantajlar kapsamında ücretler yapılmayacak düzeyde değildir.

ROBOTİK JİNEKOLOG

İletişime Geçin